Turniej siatkówki „Mistrzostwa Świat(ł)a”

Mistrzostwa! Mistrzostwa! Mistrzostwa! Świat(ł)a -

tak w  skrócie można powiedzieć o turnieju jaki po raz pierwszy organizowany był w ramach Festiwalu Nauki, którego pomysłodawcą i głównym organizatorem był Uniwersytet Pedagogiczny. Pierwszy rzut mistrzostw rozegrano 29.03.2015 r. a drugi rzut, który wyłonił najlepszą czwórkę 12.04.2015 r. Dnia 18 maja rozegrano wielki Finał.

Miejsce jak na rozgrywki szkolne niecodzienne, powiedzieć można mistrzowskie – Tauron Arena Kraków. Tuż przed godz. 10:00 zaczęły przybywać na halę zawodniczki wraz z grupami kibiców, którzy wypełnili halę do ostatniego miejsca. Na trybunach pojawiły się również zawodniczki X oraz I LO, które nie awansowały do ścisłego finału ale nie chciały opuścić takiego widowiska. Przyczyn z pewnością było wiele, z jednej strony miejsce rozgrywek oraz chęć dopingowania koleżanek, a z drugiej to obecność gościa specjalnego – Mistrza Europy, Vice Mistrza Świata 450-krotnego reprezentanta Polski w Piłce sitkowej Piotra Gruszki.

Punktualnie o godz. 10:00 rozpoczęła się ceremonia otwarcia. Spiker prowadzący powitał zawodniczki, trenerów, kibiców oraz wszystkich zaproszonych gości a  byli wśród nich:

 1. Pan Janusz Kozioł Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Sportu
 2. Dr hab. prof. UP Robert Stawarz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Nauki w Krakowie
 3. Mgr Wojciech Zagórny Dyrektor VII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie,
 4. Dr Czesław Wróbel Dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie
 5. Mgr inż. Monika Szypuła Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki w Wieliczce
 6. Mag Łukasz Karkowski Dyrektor XXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Krakowie
 7. mgr Maria Zapała Pełnomocnik Kuratorium Oświaty w Krakowie ds. Festiwalu Nauki w Krakowie 2015
 8. Mgr Barbara Grabacka – Pietruszka Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji Politechniki Krakowskiej
 9. Dr Witold Ziara Kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UJ w Krakowie
 10. Mgr Leszek Walankiewicz Kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UE w Krakowie
 11.  Pan Piotr Gruszka – gość specjalny.

Na wstępnie głos zabrał Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Pedagogicznego Piotr Pastuszko oraz dr hab. prof. UP Robert Stawarz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Nauki w Krakowie, którzy pełnili funkcję Gospodarzy Turnieju. Oficjalnie turniej otworzył Piotr Gruszka, który został przywitany gromkimi brawami. Organizatorzy turnieju zadbali o najdrobniejsze szczegóły – tabliczki do zmian, koszulki festiwalowe dla wszystkich zawodniczek, profesjonalnie wyszkolonych chłopców podających piłki (siatkarze UKS Beskid Mszana Dolna). Na telebimie zostały wyświetlone fragmenty filmowe z udziałem Piotra Gruszki, pokazy zdjęć z poprzednich turniejów eliminacyjnych. Na parkiecie zaprezentowały się grupy taneczne z X LO, Politechniki Krakowskiej oraz formacja fitness „FIT UP” z Uniwersytetu Pedagogicznego. Wśród kibiców i zawodniczek wchodzących na halę dało się słyszeć same pozytywne opinie na temat oprawy turnieju.

Do tego wszystkiego perfekcyjnie dopasowały się zawodniczki, które zagrały na bardzo wysokim poziomie. W meczu o 3 miejsce naprzeciw siebie stanęły drużyny VI LO i VII LO z Krakowa. Pierwszy set niezwykle wyrównany gdzie przez długi czas prowadziła VI. Trener VII LO Paweł Lisek wykorzystał dwa czasy i skutecznie zmobilizował swoje podopieczne, które opanowały pierwsze nerwy i w końcówce pokonały rywalki. Mocno był niezadowolony po pierwszym secie trener VI LO Marcin Skoczeń, nic dziwnego skoro zwycięstwo uciekło w samej końcówce. Drugi set również zakończył się zwycięstwem VII LO i to właśnie one zajęły 3 miejsce w Mistrzostwach Świat(ł)a.

Niespełna 5 min. po pierwszym meczu sędziowie w składzie: Andrzej Sobieraj, Krzysztof Karwowski, Małgorzata Szustkiewicz dali znać aby do rozgrzewki przystąpiły zawodniczki XXIV LO oraz LO Wieliczka – finalistki turnieju. W trakcie przerwy miedzy meczami Piotr Gruszka rozdawał autografy, chętnie fotografował się ze wszystkimi, którzy chcieli zrobić sobie zdjęcie z mistrzem, co wzbudzało ogromny entuzjazm wśród wszystkich osób zgromadzonych na finałach. Po zakończeniu rozgrzewki rozpoczął się najważniejszy mecz turnieju, mecz o Mistrzostwo Świat(ł)a. Pierwszy set przebiegł pod dyktando zawodniczek z Wieliczki, którego pewnie wygrały. Trener G. Stareńczak zdecydował się nawet na wpuszczenie na boisko drugiej Libero. W drugim secie Wieliczka nie zwalniała tempa i pewnie zmierzała po zwycięctwo do momentu, kiedy na tablicy pojawił się wynik 23:18. Wydawało się, że wszystko jest już jasne, ale siatkówka jest sportem nieprzewidywalnym, gdzie jedna akcja może odwrócić losy spotkania. Łukasz Bislki trener XXIV LO głośno krzyczał „gramy do końca” i jego zawodniczki punkt po punkcie odrabiały straty co doprowadziło do wygrania drugiego seta. Euforia radości poniosła zawodniczki XXIV LO do zwycięstwa również w tie breaku i w całym turnieju. Mimo, że to prawie na szyjach Wieliczanek wisiały złote medale, musiały one uznać wyższość rywalek, które w pięknym stylu odniosły zwycięstwo. Szał radości i tańce z jednej strony a łzy niedowierzania z drugiej.

Po zakończeniu meczu finałowego nastąpiła ceremonia wręczenia nagród. Wszystkie zawodniczki otrzymały z rąk Piotra Gruszki medale a także puchary dla swoich drużyn. Nagrody rzeczowe wręczył dr hab. prof. UP Robert Stawarz. To jednak nie był koniec atrakcji jakie przygotowali organizatorzy. Na zawodniczki czekały bowiem statuetki za nagrody indywidualne, tak jak ma to miejsce w imprezach rangi mistrzowskiej. O przyznaniu nagród indywidualnych decydowała komisja, która bacznie obserwowała mecze. W jej skład weszli  trenerzy sekcji siatkarskich AZS UP Paweł Leja, Łukasz Lic oraz oczywiście Piotr Gruszka. Nagrodę dla najlepszej Libero otrzymała M. Pudlik LO Wieliczka, najlepszą rozgrywającą została A. Szeląg VII LO, najlepszą przyjmującą W. Ochońska z Wieliczki, najlepszą środkową A Gil XXIV LO. Kiedy spiker ogłosił, kto otrzymał nagrodę dla najlepszej atakującej – Julia Skrobowska z VII LO z niedowierzaniem wyszła na środek, by odebrać nagrodę z rąk Piotra Gruszki, i na twarzy pojawił się wielki uśmiech a zaraz za nim łzy szczęścia.

            Wszyscy czekali na ogłoszenie MVP najbardziej wartościowej zawodniczki turnieju, ale wybór mógł być tylko jeden. Gabriela Mastek z XXIV LO zdawała się w tym dniu chodzić metr nad parkietem, a nawet latać a nie skakać. W pięknym stylu poprowadziła swoją drużynę do zwycięstwa. Po rozdaniu nagród indywidualnych nadeszła chwila zakończenia imprezy, którą oficjalnie zamknął Piotr Gruszka.

Uniwersytet Pedagogiczny jako główny organizator pragnie serdecznie podziękować wszystkim zawodniczkom, trenerom, kibicom, sędziom, oraz grupom tanecznym.

Serdeczne podziękowania kieruje także do zawodniczek i zawodników sekcji siatkówki AZS UP Kraków, którzy bardzo mocno zaangażowali się w organizację turnieju: Małgorzta Szustkiewicz, Iza Wolińska, Tomasz Zacharski, Grzegorz Krochmal, Rafał Borowiec, Michał Furman, Dawid Kokoszka, Łukasz Lic oraz Paweł Nowak, który jako spiker sprawdził się świetnie, zapewne dzięki pracy w uczelnianym radio Spektrum raz blogowi Sportowemu NA MOJE OKO jaki prowadzi.

 

Poniżej zamieszczamy składy drużyn :

Reprezentacja  VI LO

Sandra Ropek
Angelika Kapusta
Wiktoria Włodarczyk
Aleksandra Rybi
Patrycja Leśniak
Martyna Miernik
Magdalena Kwinta
Natalia Mojsilović
Karolina Kurek
Klaudia Łudzik
Anna Mordarska

Trener:  Marcin Skoczeń

Reprezentacja  VII LO

Julia Skrobowska
Sylwia Wąsik
Aleksandra Szeląg
Aleksandra Pilch
Anna Janik
Dominika Gałaś
Agnieszka Tyrała
Weronika Korzeń
Gawron Michalina
Joanna Żądło – libero

               Trener : Paweł Lisek

 

Reprezentacja LO WIELICZKA

Magdalena Siuda
Paulina Pudlik (L)
Olga Stasiak (K)
Nadia Adamczyk
Karolina Wełna (L)
Weronika Ochońska
Julia Stanisz
Patrycja Kaczmarczyk
Klaudia Wesół
Urszula Mazur
Martyna Pudlik
Agnieszka Windak

Trenerzy: Grzegorz Stareńczak

 

Reprezentacja XXIV LO

Turbasa Paula
Wyroba Karolina
Kizior Paulina
Wróbel Anna
Gil Aleksandra
Mastek Gabriela (C)
Gałuszka Klaudia
Chudy Bernardyna
Sowa Gabriela
Kulpa Katarzyna
Czech Aneta (L)
Bonior Angelika (L)

Trener: Łukasz Bilski

 

Finał Turnieju

 

Gościem specjalnym Finału będzie Piotr Gruszka!

W dniu 12.04.2015 odbył się drugi rzut turnieju piłki siatkowej kobiet rozgrywanego w ramach Festiwalu Nauki w Krakowie 2015 pod nazwą Mistrzostwa Świat(ł)a. Już od wczesnych godzin porannych zawodniczki oraz trenerzy gromadzili się w hali Uniwersytetu Rolniczego, gdzie rozgrywane były mecze. Punktualnie o godz. 11.00 sędziowie rozpoczęli pierwsze spotkania. Na trybunach zgromadziło się sporo kibiców dopingujących głośno swoje drużyny. Wśród zgormadzonej publiczności znalazła się spora grupa młodych Finów, którzy po swoim treningu bardzo mocno zainteresowali się wydarzeniami na hali, oglądali wszystkie mecze z dużym zainteresowaniem. Mecze stały na bardzo wysokim poziomie, ale kilka z nich miało szczególne znaczenie dla układu tabeli i awansu do turnieju finałowego. Zacięte spotkanie stoczyły drużyny II i VII LO a zwycięstwo w tym meczu otwierało drogę do finałów. Po niezwykle zaciętej walce zwyciężyła drużyna VII LO i zajęła drugie miejsce w grupie. Na pierwszym miejscu bezkonkurencyjnie uplasowała się drużyna LO z Wieliczki, która w całym turnieju straciła zaledwie 1 seta w grupie, którą jeszcze przed rozpoczęciem turnieju nazwano „grupą śmierci”. Pierwsze miejsce w grupie B z kompletem punktów i bez straty seta zajęła drużyna XXIV LO. Jak przystało na kraj mistrzów świata w siatkówce o drugim miejscu w grupie B dającym awans do finałów decydował ostatni mecz wczorajszego dnia. Naprzeciwko siebie stanęły drużyny I i VI LO obie walczące o awans. Mecz był niezwykle zacięty a o zwycięstwie w meczu zadecydował tie break. Mecz wygrała drużyna I LO, niestety stosunkiem setów rywal, mimo iż pokonany w meczu awansował do dalszych gier.

Na trybunach obecni byli wczoraj przedstawiciele organizatora głównego turnieju Uniwersytetu Pedagogicznego dr hab. prof. UP Robert Stawarz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Nauki w Krakowie oraz Dyrektor CSiR mgr Piotr Pastuszko. Obaj Panowie byli pod ogromnym wrażeniem poziomu sportowego, ale również poziomu dopingu, jaki zaprezentowali kibice. Szczególne wrażenie zrobiła grupa kibiców X LO, która nie milkła nawet na chwilę w czasie, gdy ich zawodniczki walczyły na boisku.

W imieniu Uniwersytetu Pedagogicznego serdecznie dziękujemy wszystkim zawodniczkom, trenerom, sędziom za udział w zasadniczej edycji turnieju. Serdeczne podziękowania składamy również kierownictwu SWFiS UR, które udostępniło swój obiekt. Drużynom, które awansowały do finałów gratulujemy i wszystkich serdecznie zapraszamy na mecze finałowe 18.05.2015 w TAURON KRAKÓW ARENIE (mała hala).

Zdjęcia dostępne –> galerii oraz tutaj

Poniżej zamieszczamy wyniki wczorajszych spotkań oraz układ tabeli w poszczególnych grupach po obydwu rzutach.

Wyniki spotkań grupy A z dnia 12.04.2015 r.

Wyniki spotkań grupy A

 Tabela grupy A po drugiej turze rozgrywek

Tabela grupy A po drugiej turze rozgrywek

  Wyniki spotkań grupy B z dnia 12.04.2015 r. 

Wyniki spotkań grupy B

TABELA GRUPY B PO DRUGIEJ TURZE ROZGRYWEK  

TABELA GRUPY B

 


 

12.04.2015 Hala Uniwersytetu Rolniczego ul. 29 listopada 56

Tabela rozgrywek Turnieju II rzut

Godziny rozgrywek meczy II i III rundy mogą ulec zmianie (mecz rozpocznie się niezwłocznie po zakończeniu poprzedniego).


 

W dniu 29.03.2015 r. odbyła się I runda rozgrywek turnieju siatkówki kobiet szkół średnich – „MISTRZOSTWA ŚWIAT(Ł)A” w ramach Festiwalu Nauki w Krakowie.
Całość turnieju organizowana przez Uniwersytet Pedagogiczny zastała uroczyście otwarta przez dr hab. prof. UP Roberta Stawarza Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Nauki w Krakowie.
Mecze pierwszej rundy dostarczyły wielu emocji zawodnikom jak również bardzo licznie zgromadzonej na trybunach publiczności. Warto podkreślić, że kibice nie szczędzili gardeł i głośnymi śpiewami i okrzykami dopingowali swoje drużyny zagrzewając je do walki.
Zarówno sędziowie jak i trenerzy zgodnie przyznają, że poziom prezentowany przez wszystkie ekipy jest naprawdę wysoki a o zwycięstwie często decyduje jedna dwie akcje w meczu. Na chwilę obecną każda drużyna ma jeszcze szansę awansu, decydujący będzie II rzut. Wyniki pierwszego rzutu turnieju zamieszczono poniżej w tabeli.
II runda, podobnie jak pierwsza dzięki uprzejmości Kierownictwa SWFiS UR zostanie rozegrana w hali Uniwersytetu Rolniczego 12 kwietnia 2015 r. w godz. 11:00 – 15:30

Więcej zdjęć z Turnieju —> kliknij 

 Wyniki spotkań grupy A z dnia 29.03.2015 r.

 wyniki_gr_A

 Tabela grupy A po pierwszej turze rozgrywek.

 tabela_gr_A_1 

Wyniki spotkań grupy B z dnia 29.03.2015 r.

wyniki_gr_B

Tabela grupy B po pierwszej turze rozgrywek.

 tabela_gr_B

 

 


Terminarz rozgrywek:

29.03. 2015 Hala Uniwersytetu Rolniczego ul. 29 listopada 58

terminarz1-2

 

 12.04.2015 Hala Uniwersytetu Rolniczego ul. 29 listopada 58

terminarz1-3

 


 W dniu 16.03.2015 r. w Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Komisja w składzie:

Dyrektor CSiR mgr Piotr Pastuszko

Z-ca Dyrektora ds. Marketingu i Promocji mgr Paweł Leja

Prezes KU AZS UP dr Łukasz Lic

dokonała oficjalnego losowania grup:

grupy  


W ramach XV Festiwalu Nauki w Krakowie po raz pierwszy zostanie rozegrany turniej piłki siatkowej kobiet szkół średnich. Organizatorem Turnieju Siatkówki pod oficjalną nazwą – „Mistrzostwa Świat(ł)a” jest Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Celem Turnieju jest integracja młodzieży szkół średnich ze środowiskiem akademickim, stąd wszystkie mecze grupowe zostaną rozegrane w obiektach sportowych krakowskich uczelni.

Turniej odbędzie się  w terminie 25.03 – 18.05.2015 r.

Mecze finałowe zostaną rozegrane w Tauron Arena Kraków.


 W turnieju bierze udział 10 drużyn; są to reprezentacje krakowskich szkół średnich:

1. XIII Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie

2. Zespół Szkół Ekonomicznych nr 1 w Krakowie

3. I Liceum Ogólnokształcące  im. B. Nowodworskiego w Krakowie

4. VII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie

5. II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie

6. XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Krakowie

7. X Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Krakowie

8. VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie

9. VIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

10. Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki w Wieliczce

Zgłoszone drużyny zostały podzielone na dwie grupy, w których rozegrane zostaną mecze systemem „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów z przewagą 2 pkt. W przypadku remisu rozegrany zostanie tie break do 15 pkt. (również z przewagą 2 pkt.). W Finale udział wezmą 2 najlepsze drużyny z każdej grupy, które zagrają o miejsca 3 i 1 w Tauron Arena Kraków (1A z 2B oraz 2A z 1B). Dla drużyn biorących udział w meczach finałowych organizator przewidział wyróżnienia indywidualne oraz nagrody rzeczowe.


 

Komunikat nr 1 Regulamin Turnieju

Komunikat nr 2

Załącznik nr 1 lista zgłoszeniowa

załącznik nr 2 Oświadczenie uczestnika turnieju siatkówki