O Festiwalu

JM Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Michał Śliwa best custom essay writing service serdecznie zaprasza do udziału w Festiwalu Nauki w Krakowie! – kliknij

O Festiwalu Nauki:

Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego  – kliknij

prof. Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa – kliknij

prof. dr hab. Kazimierz Karolczak Przewodniczący Rady Programowej – kliknij

 dr hab. Robert Stawarz, prof. UP Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego – kliknij

 

Festiwal Nauki w Krakowie to prestiżowe wydarzenie popularnonaukowe organizowane cyklicznie w Krakowie. W dniach od 20 do 23 maja 2015 będzie miała miejsce XV edycja tego wydarzenia.

Idea Festiwalu zrodziła się na Uniwersytecie Jagiellońskim, podczas przygotowań do obchodów 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej.

Uniwersytet Jagielloński był głównym organizatorem przedsięwzięcia w latach 2000-2004. W latach 2005-2007 pieczę nad organizacją Festiwalu sprawowała Akademia Górniczo- Hutnicza im. Stanisława Staszica, a następnie Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki (2008–2010). Od 2011 r. do 2014 r. funkcję koordynatora pełnił Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

W maju 2015 r. Festiwal Nauki w Krakowie odbędzie się – po raz pierwszy – pod przewodnictwem organizacyjnym Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Organizatorem wspierającym tegorocznej edycji Festiwalu będzie Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Wydarzenia festiwalowe – Festyn Nauki na Rynku Głównym, aktywności sportowe na Krakowskich Błoniach, prezentacje, pokazy, wykłady i wystawy w siedzibach współorganizatorów Festiwalu oraz imprezy towarzyszące chlubnie wpisujące się w tradycję Krakowa odbędą się pod hasłem

„Oświeć się!”

Hasło to nawiązuje do uchwalenia przez effects of global warming in new zealand essay Zgromadzenie Ogólne ONZ roku 2015 Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło.

International Year Of Light

Patronem XV edycji Festiwalu Nauki w Krakowie został Jan Szczepanik polski nauczyciel, wynalazca, zwany „polskim Edisonem”, „polskim da Vinci”  i „galicyjskim geniuszem”, autor ponad 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej, tkactwa czy telewizji

Centrum wydarzeń festiwalowych zlokalizowane będzie tradycyjnie na płycie Rynku Głównego w Krakowie, gdzie powstanie „Festiwalowe Miasteczko Naukowe” oraz na terenie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy ul. Św. Anny 12. Odwiedzający będą mieli między innymi możliwość uczestniczenia w pokazach eksperymentów, a także samodzielnego ich przeprowadzania, dyskutowania i rozwiązywania problemów naukowych z pracownikami naukowymi i studentami.

Na Rynku Głównym zlokalizowana zostanie również profesjonalna estrada – Scena festiwalowa pod Wieżą Ratuszową. Będzie ona miejscem prezentowania najciekawszych i najbardziej spektakularnych osiągnięć naukowych, a także posłuży ich promocji w formie scenicznego show dla szerszej publiczności. Scena będzie ponadto centrum różnorodnych wydarzeń artystycznych.

Jak co roku, współorganizatorzy Festiwalu Nauki w Krakowie zapewnią uczestnikom wydarzeń festiwalowych moc atrakcji: możliwość zwiedzania laboratoriów i pracowni naukowych, uczestnictwa w wykładach, pokazach, prezentacjach, warsztatach i eksperymentach oraz udział w wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Szczegółowe programy festiwalowe współorganizatorów i instytucji zaproszonych wraz z innymi przydatnymi dla uczestników informacjami oraz interaktywną mapą wydarzeń festiwalowych zostaną opublikowane w zakładce Program Festiwalu.

Dodatkowo uczestnicy Festiwalu Nauki w Krakowie będą mogli wziąć udział w konkursach: plastycznych i fotograficznym, turnieju piłki siatkowej dla dziewcząt ze szkół ponadgimnazjalnych pn. „Mistrzostwa świat(ł)a oraz biegu przełajowym na Krakowskich Błoniach – „Światło(o)bieg”.

Na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się koncert muzyki elektronicznej oraz pokaz iluminacji świetlnych pn. „Po drugiej stronie światła”. Festiwal Nauki z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród mieszkańców Krakowa i Małopolski, ale i turystów krajowych oraz zagranicznych (w roku 2014 w wydarzeniach festiwalowych wzięło udział ok. 250 tysięcy osób), a także zapewnia coraz więcej atrakcji z dziedziny nauki, kultury, sztuki i sportu.

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie jako Organizator Główny oraz wszyscy Współorganizatorzy dołożą wszelkich starań, aby kolejna edycja Festiwalu Nauki w Krakowie była wielkim świętem nauki nie tylko w Krakowie, ale i w całej Małopolsce.

Google+